Metamorfozy elewacji, czyli jak zmienić swój dom

Maj 13, 2013  |  Projekty elewacji

Kiedyś wykonaną elewację można zmienić. Wiadomo, że mamy do wyboru wiele materiałów elewacyjnych. Popularne stało się łączenie ze sobą kilku z nich i tworzenie całkowicie innego wizerunku budynku. Warto skorzystać z rad fachowców, architektów (http://ilonasobiech.pl/o-mnie/)którzy podpowiedzą i doradzą. Zastosowanie różnych kolorów, materiałów oraz faktur optycznie poprawia proporcje budynku mieszkalnego. Elewacja z drewna i klinkieru pozwoli stworzyć wrażenie budynku solidnego a urok wydobywać będą promienie słońca.

Zmieniając elewacją lub poddając ją metamorfozie powinniśmy wziąć po uwagę otoczenie. Prawidłowo wykonana elewacja nie powinna odróżniać się na tle otaczających ją budynków i krajobrazu.  Warto wybierać naturalne barwy materiałów, co pozwoli na zachowanie estetycznego wyglądu przez długie lata. Elewacja powinna być odzwierciedleniem konstrukcji oraz planu domu.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie elewacji klinkierowej, która nie tylko jest ładna, ale pozwoli naszemu domowi pięknie i szlachetnie się starzeć. Jest to inwestycja dość kosztowna aczkolwiek daje nam gwarancje długoletniego użytkowania. Dom wykończony cegłą klinkierowa jest synonimem trwałości oraz elegancji ponadczasowej Różnorodność faktur, wymiarów oraz kolorów sprawia, że jest to materiał często wykorzystywany w strefie parteru, pozostała część domu wykańczana jest drzewem lub tynkiem. Zabieg taki zastosowany w domku jednorodzinnym bardzo korzystnie wpływa na jego wygląd oraz optycznie go poszerza.

Jeśli zmieniamy wygląd elewacji to powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem obramienia okien. Tradycyjna ozdoba będąca przepięknym urozmaiceniem elewacji łagodząca zetknięcie otworów okiennych z murem i podkreślająca ich kształt.  Podobnie jak cokół, gzyms czy też portal to wszystko elementy tradycyjnego budownictwa, które przez pewien czas były całkowicie nieużywane, teraz jednak wracają i to w nowej odsłonie. Pozwalają dodać elewacji domu lekkości, delikatności oraz świeżego powiewu tradycji.

Tradycjonaliści uważają, że domowi urody dodają materiały naturalne, wzory i ornamenty naśladujące te tradycyjne. Walorami estetycznymi dla domu są balkony, werandy, filary oraz słupy. Zmieniając ich wygląd dodając detali z tradycyjnymi zdobieniami sprawiamy, że zmienia się wygląd całego budynku. Pamiętać jednak należy, że piękno tkwi w umiarze. Doskonałe połączenie wielu elementów pozwoli odnowić wygląd naszego budynku. Dodanie drewnianych elementów lub wykończenie zadaszeń czy szczytów właśnie drewnem pozwoli zmienić oblicze domu.

Poddając elewację metamorfozie sprawmy, aby cieszyła oko nasze i pozostała w pamięci tych wszystkich osób, które ją podziwiały.

Zapraszamy do kontaktu